top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

האמנים של דיסני- 4 דברים שאפשר ללמוד מהם

הסודות שמעבר לטכניקה של אמני דיסני.

מה אפשר ללמוד מהם? הדברים שמעבר לטכניקה.


סרטי האנימציה של דיסני הם מקור השראה גדול בשבילי מאז ומתמיד. האמנים של דיסני מדהימים בכל מה שקשור ליצירת דמויות.


הנה כמה דברים שאפשר לקחת מאופן העבודה שלהם לציור דמויות ופנים:


רישום של אולי ג'ונסטון מהמובילים באמני דיסני בכל הזמנים.


הם יודעים אנטומיה:

מעבר לידע בציור עצמו יש עקרונות באנטומיה בנוגע למבנה הפנים, ברגע שאתה יודע אותם אתה יודע יותר טוב מה אתה עושה. אתה יותר בשליטה והבנה מה אתה מצייר.

זה קצת כמו ההבדל בין לדעת מה הפתרון לתרגיל במתמטיקה, ללהכיר את הנוסחאות שבאמצעותם הגעת אליו.


אמני דיסני מכירים אנטומיה היטב, הם מכירים את צירי התנועה בפנים ובגוף, הם מכירים את השרירים החשובים ומתי להדגיש אותם, הם מכירים את המאפיינים האנטומיים של כל גיל. כך הם יודעים להעביר זאת בצורה קולעת.סקיצה של פרדי מוד, אנימטור בדיסני בשנות ה-30.


תצפית:

אנחנו אוהבים להסתכל על דברים… אנחנו אוהבים להסתכל על הנוף, אנחנו אוהבים להסתכל על פנים יפות, על פרח.

אשתי לפעמים אומרת לי שאני נוטה לבהות באנשים ושזה נראה מוזר מהצד (היא לפעמים צודקת).

אנשים זה דבר מרתק!

זאת אחת הסיבות שאני לפעמים אוהב לנסוע ברכבת.

איך הם זזים, איך הבעות הפנים שלהם נראות, איך הם מביעים רגש, איך הם מגיבים לדברים שקורים.

כשאני מסתכל על מישהו אפילו ביום יום, מבלי להתכוון לפעמים… אני כבר מסתכל מה החריגות של הפנים שלו מהממוצע ועל מאפיינים הפנים הייחודיים שלו. מנקודה מסויימת זה כבר נטמע בך.

אמני דיסני משקיעים אינספור שעות בהתבוננות ולמידה של הדמויות שהם יוצרים. ומה המאפיינים הייחודיים שלהן.

למשל בסרט ״היפה והחיה״ אמני דיסני בילו שעות בגני חיות כדי להבין את מאפייני ההתנהגות של חיות שעליה הדמות הייתה מבוססת. שעות!

מה אנחנו יכולים לקחת מזה? להתחיל להסתכל, להתעמק בפנים, לבחון אותן. לראות מה מזה אפשר לקחת לפורטרט הבא.

החלטנו לצייר בן אדם מסויים, כדאי להקדיש קצת זמן ללמוד אותו. ואת המאפיינים הייחודיים שלו. (זה לא חייב להיות מחקר שלם אבל להבין שפנים זה מעבר לכמה איברים הממוקמים בפרופורציה נכונה).סקיצה של אמן דיסני משנות ה-30 פרדי מוד


חקירת סיפור הרקע של הדמות: לפעמים אפשר להיתקל בפורטרטים מאוד יפים ומדויקים... אבל זה ברור שהם טכניים... קצת כמו תמונת פספורט. לעומת זאת יש פורטרטים שמעבר לטכניקה מעבירים לך חיות, מעבירים לך רגש וסיפור. זה קורה כשאנחנו מתעמקים קצת יותר בסיפור הרקע של הדמות שאנחנו מציירים. עצם זה שהקדשנו לכך מחשבה כבר יגרום לפורטרט להיראות חי יותר, פחות טכני, וכזה שמעביר משהו שהוא מעבר לתמונת פספורט רגילה. אם תחשבו על כך נסיכות דיסני חלקן קצת דומות אחת לשניה במאפיינים הבסיסיים. אבל מחשבה על סיפור הרקע של כל אחת גורמת לכל אחת להיות ייחודית.

הקדישו גם מחשבה על סיפור הרקע של הפנים שאתם מציירים- מבלי לשים לב שעושה פלאים לפורטרט. הגישה האישית שלי לסיפורי רקע בפורטרטים: אני באופן אישי משתדל שמאחורי הפורטרטים שאני מצייר יהיה סיפור. אני מודה כי בפורטרטים שפשוט ציירתי פנים של אדם בלי לתת לסיפור תשומת לב. משהו פחות עבד גם לי וגם לסביבה שצפתה בפורטרט. דוגמאות לציורים שיש מאחורייהם סיפור ומאפיינים: הנערה ההיפסטרית שמנסה להיות ייחודית בתספורת, איפור והנצנצים על הפנים, אחי כשהיה תינוק ומביט אלייך בסקרנות, האיש שנרטב בטיפות של החיים מתאמץ, קצת סובל אבל שואג על העולם. תנסו את זה. בפעם הבאה לפני תחילת ציור פורטרט, הקדישו מחשבה לסיפור הרקע של הדמות שאתם מציירים.


הדגשת תכונות ייחודיות:

לפעמים אני נשאל במה שונה ציור פורטרט מצילום תמונה.

כשמציירים פנים… של דמות אנימציה, דמות לקומיקס או אפילו פורטרט ריאליסטי.

יש באפשרותנו לחשוב מה המאפיינים הייחודיים של אותה הדמות ולהדגיש אותם, לתת להם יותר תשומת לב. בסטודיו בו נרקמות לראשונה הדמויות של דיסני זה קורה באופן קבוע. כל דמות כזו מתחילה כסקיצה עם הרבה הקצנה של מאפיינים ייחודיים ואז עוברת תהליך של מחשוב והנפשה.

אבל אפילו בציור פורטרטים ריאליסטים, כדאי וחשוב אפילו לחשוב מה הם המאפיינים הייחודיים של אותו אדם. האם אנחנו מעבירים אותם והאם כדאי להדגיש אותם. אפילו בבחירת הרפרנס עליו נשען והזווית בה נצייר את הפנים של אותו האדם.


אז מה אפשר ללמוד מהאמנים של דיסני על ציור פנים ופרטרטים?

1)טכניקה ואנטומיה: מאחורי הדמויות הקסומות מסתתרים ציירים מוכשרים בעלי טכניקה אדירה והכרה מדהימה של אנטומיה.

2)תצפית והסתכלות על הדמויות והפנים אותם אנחנו מתכננים לצייר.

3)מתן תשומת לב לסיפור הרקע של האדם אותו אנחנו מציירים

4)הדגשה ותשומת לב לתוכנות הייחודיות.אם אתם רוצים לדעת מאיפה להתחיל לגשת לכל הנושא של ציור פנים, לפרק את המיומנות הזאת לחלקים בצורה ברורה מסודרת ויסודית.

הקורס לציור פורטרטים ייתן לכם את הכלים ויעשה סדר בכל המיומנויות והטכניקות לציור פורטרט.
12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page