top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

הסבתא שמכרה ציורים במיליונים

הסיפור המדהים של סבתא מוזס, הציירת המפורסמת שהחלה לצייר רק לקראת גיל 80.


השבוע התחלתי לצפות בפעם הראשונה בסדרה "שמונים וארבע" של כאן 11. סדרה מדהימה ומומלצת שמדברת בצורה גלויה ונדירה על כל מה שקשור לגיל, נעורים, זיקנה וזמן. לא יכולתי שלא להיזכר באחת ההשראות הגדולות בכל מה שקשור להצלחה וגיל. "סבתא מוזס" סיפור מעורר השראה לכל אדם בכל גיל ובטח לעוסקים באמנות.


הסיפור של סבתא מוזס הוא סיפור הצלחה מדהים של ציירת בינלאומית שהתחילה לצייר באופן מקצועי רק לקראת שנות ה-80 של חייה!! ממש כמו סיפור סינדרלה. רק שבסיפור הזה סינדרלה הפכה לנסיכה בגיל 80. סיפור שמלמד אותנו שאף פעם לא מאוחר מידי!


אז קצת על "סבתא מוזס" או בשמה המלא ״אנה מרי רוברטסון מוזס״, נולדה בגריניץ' שבניו יורק למשפחת חקלאיים, בגיל 12 עזבה את בית הוריה ועברה לגור ולעבוד בבית שכניה שהיו מבוססים כלכלית.

אפילו אז המשפחה שהעסיקה אותה ראתה את חיבתה לאמנות ורכשה לה ציוד ציור.

בגיל 27 חיה בחווה ושם הכירה את בעלה שהיה עובד שכיר במקום. השניים חיו ועבדו בחוות שונות תוך שגברת מוזס לטובת השלמת הכנסה מוכרת כמה מוצרי מזון תוצרת ידיה ביניהם חמאה שהכינה מפרה שרכשה מחסכונותיה. לבסוף הזוג קונה חוה משלו.

מתוך 10 ילדים אותם ילדה שרדו רק חמישה את גיל הינקות ובגיל 67 בעלה לקה בהתקף לב והלך לעולמו. מאז לא נישאה שוב. הסיפור הגדול של הגברת הזאת מתחיל בנקודה שבה כל כך הרבה דברים נגמרו. בגיל 76 בעקבות בעיה רפואית ב-1936 היא מחליטה לפרוש מעבודתה בחוה ולעבור לגור בבית בתה אנה מרי.

בעיה רפואית מאלצת אותה לייצר שגרה חדשה שאינה דורשת מאמץ פיזי וכך נפתחת בפניה דלת לעולם הציור ולקריירה אמנותית שתנפץ תקרות זכוכית בזו אחר זו.

בנקודה מסויימת כאבים ביד ימין מאלצים את גברת מוזס ללמד את עצמה לצייר ביד שמאל והיא ממשיכה ליצור עבודות שזוכות לעוד ועוד הכרה ופרסום.


גברת מוזס הלכה לעולמה בגיל 101…

בשנים האלו היא יוצרת מעל ל-1500 עבודות שזוכות לפופלאריות יוצאת דופן. סיקור בכלי התקשורת והציבור האמריקאי מתאהב בעבודותיה.


היא מוגדרת על ידי כלי תקשורת ואנשי מקצוע בזה אחר זה כנכס צאן ברזל חשוב בעולם התרבות והאמנות האמריקאי.


״סבתא מוזס״ זוכה להציג את עבודותיה בעשרות מוזיאונים נחשבים, עבודותיה משמשות לפרסומים בתקופות החגים בארה"ב כולה.


בשונה מאמנים מפורסמים אחרים אפילו בעודה בחיים עבודותיה נמכרות באלפי ועשרות אלפי דולרים. ככל שהתפרסמה כך עלה ערך ציוריה.במותה ספד לה נשיא ארה"ב באותה העת ג'ון קנדי:

"מותה של סבתא מוזס גזל מחיי אמריקה דמות אהובה. יצירותיה של מוזס שהיו ישירות, מלאות חיים ונמרצות, גרמו לנו לרענן את נקודת מבטנו על החיים האמריקנים. בעבודותיה ובחייה היא סייעה לאומה האמריקאית להזכר במורשת מייסדי האומה ובשורשיה הטבועים באזורי הכפר ועל גבולותיה. כל האמריקאים מבכים על אובדנה"

כיום ציוריה נמכרים בסכומים שונים בשוק האמנות ביניהם ציור שנמכר ב1.2 מיליון דולר. עד היום האמנות שלה וסיפור חייה המיוחד חי ופועם. לא משנה מה הגיל שלכם בנקודה הזאת... מעבר לאמנות היפה של סבתא מוזס שמעבירה בנאיביות חוויות יפות,רגעים יפים מעולם הטבע, זיכרונות המסביבה בה חיה וחווייותיה כחוואית בשנים האלו בארה"ב.


הסיפור מדהים הזה מראה שזה כנראה אף פעם לא מאוחר להתחיל ולהצליח! אני מציין פעמים רבות שהמשמעות הגדולה שאני והצוות המוכשר שאיתי שואהבים הוא העובדה שבכל יום אנחנו מביאים אנשים חדשים לחוויית הצלחה בתחום הציור. נותנים להם כלים לצייר ולהצליח כמו שהם בעצמם לא דמיינו שהם מסוגלים בכל גיל ובכל רמה.


רוצים גם לצייר כמו שלא האמנתם שאתם מסוגלים?

מוזמנים להסתכל בקורסים הדיגיטליים שלנו:
12 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page