top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

הציור המפורסם שעשו עליו סרט קולנוע והפך לרב מכר !

פורטרטים תמיד היו חלק מרכזי מעולם האמנות והציור. היכולת של צייר להעביר במו ידיו הבעה, רגע מסויים, ולהוסיף את האינטרפטציה והסגנון האישי שלו לציור, קסמו וקוסמים לכולנו עד היום. תוסיפו לכל זה קצת מיסתורין ותקבלו פורטרטים שנחרטו בהיסטוריה של האמנות וקיבלו פרסום עולמי.


ולא... זאת לא המונה ליזה… הפעם אני ארצה לדבר על פורטרט אחר, מפורסם לא פחות, פורטרט שהפך לסנסציה בשנים האחרונות בכלל וברשתות החברתיות כפרט, ציור שכונה ה״מונה ליזה ההולנדית״...


אז אתם כבר מנחשים על איזה ציור מדובר? יודעים למה הוא כונה כך? ומה בכלל הקשר שלו לסקרלט ג’והנסון?

אם אתם עדיין לא יודעים את התשובות כדאי לכם להמשיך לקרוא….

״המונה ליזה ההולנדית״


לפני הכל, בואו נדבר על האמן שצייר את הפורטרט המדובר הלא הוא יוהאנס ורמיר.

יוהאנס ורמיר היה אמן הולנדי שצייר בעיקר דמויות ממעמד הביניים בביתן, העוסקות בפעולה כלשהי, כמו שיחה או עבודה.

לצערנו כמו אמנים רבים אחרים, לא זכה להכרה בחייו ורק שנים לאחר מותו התפרסמו יצירותיו…

אולי יצא לכם לשמוע עליו ממשפט זיוף ציוריו. אמן אחר חיקה את יצירותיו של ורמיר, הציג אותן כשלו ואף מכר אותם בסכומים גבוהים. ולמרות זאת, הפעם נדבר על הפורטרט שהפך אותו למפורסם גם בעידן של היום והוא הציור ״נערה עם עגיל פנינה״. שהושווה לא פחות! למונה ליזה!

״נערה עם עגיל פנינה״ יוהאנס ורמיר, 1667


כניראה שאתם מכירים את הציור הזה, בשנים האחרונות אנשים רבים משחזרים אותו בכל מיני דרכים שונות, בין אם בציורים, בתמונות, אפילו בלגו!

אבל למה הוא כונה ״המונה ליזה ההולנדית״?

בגלל המבט הישיר של הנערה אלינו ותחושת המסתורין שאופפת אותה. יתרה מכך המסתורין שאופף את הציור לא נגמר רק במבט בו, בשונה משאר האמנים, ורמיר לא תיעד ולא כתב על עבודותיו , לכן כמו מודלים נשיים אחרים שצייר, לא ניתן לדעת מי זאת אותה הנערה שבציור… יכולה להיות אולי אחת מבנותיו? משרתת בביתו? ואולי זו אינה מישהי ספציפית אלא פרי דמיונו בלבד? מישהי שרקם במטרה לייצג נושאים כמו תמימות או עושר. כניראה שלא נדע…


שחזורים שונים של ״נערה עם עגיל פנינה״ מהעידן של ימינו


עם השנים, ככל שזכה להערכה רבה יותר וככל שזהות הנערה נראה רחוק יותר, נכתב על הדיוקן ספר. כן, ראיתם נכון, על ציור נכתב ספר שלם ויותר מזה, הספר הפך לסרט קולנועי בו משחקת סקרלט ג’והנסון את הנערה עם עגיל הפנינה.

ולמרות כל אלו וששמו של הציור נקרא ״נערה עם עגיל פנינה״ בכלל לא ידוע אם הנערה עונדת עגיל העשוי מפנינה! כיוון שעינינו יודעים את זהות הנערה וכיוון שורמיר אינו זה שנתן לדיוקן את שמו, יכול להיות שזה בכלל עגיל העשוי מתכת! מדהים מה אפשר לעשות עם כמה משיכות מכחול!


סקרלט ג'והנסון בתפקיד ״נערה עם עגיל פנינה״


הציור עצמו בניגוד לציורים אחרים של ורמיר, הוא פורטרט מקרוב ולא מתאר פעולה מסויימת, ובכל זאת הפשטות של הציור, השימוש בצבעי כחול צהוב ושחור והדיוק שבו הן רק כמה מהסיבות שהופכות אותו ליצירת אומנות מוערכת כל כך.

בינתיים, "הנערה עם עגיל פנינה", הדיוקן שמלא ביופי נצחי ותחושת מסתורין , ממשיך וימשיך לרתק את חובבי האמנות (וגם את אלו שלא) ברחבי העולם כולו, מעורר דיונים על מקורותיו, על הסמליות שבו ועל אותו עגיל הפנינה.מוזמנים גם אתם לרכוש מיומנויות ליצירת פורטרטים ראליסטיים וללמוד לתפוס את ההבעה של האדם אותו אתם תציירו .


7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page