top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

״מכחול על פני המים״

אמני צבעי המים שכניראה עדיין לא הכרתם...


אחד הדברים שאני גיליתי בשלב יחסית מאוחר של לימודי הציור שלי היה המגוון האדיר של האפשרויות שניתן לייצר בציור באמצעות צבעי מים, והיתרונות הגדולים של צבעי מים לציור ציורים ראליסטיים, מדוייקים וחיים. עד נקודה מסויימת חשבתי שמדובר בצבעיים ילדותיים שאינם עולים יפה בשילוב עם הרצון לצייר ציורים מדוייקים, חיים וראליסטיים. המאמר הזה מראה כמה מהאמנים החשובים שיצרו עם המדיה הזו דברים מדהימים והשאירו חותם. בכל אלו נעסוק בקורס שיצא לדרך מחר, קורס שכולו מתמקד בציורים ראליסטיים בצבעי מים והטכניקות לצייר אותם. מכאן תוכלו לראות את כל המידע על הקורס ולהצטרף שניה לפני שאנחנו יוצאים מחר לדרך.


 יש משהו אחר בצבעי מים, העדינות שלהם בשילוב עם העומק שיכולים ליצור, מעניקים תחושה אחרת מכל מדיום, ברמת הדיוק וביופי והאסתטיקה שניתן להעביר באמצעותם. האפשרות ליצור שכבה על גבי שכבה על גבי שכבה וקומבינציות של מגוון צבעים וגוונים אינסוף שנוצרים משילובים בלתי נדלים של צבעים שנוצרו מהוספה של מים ייחודית ושונה. 


״Boys in a Dory״, וינסלו הומר, צבעי מים, 1873


וצבעי מים היו שער לדמיון של אמנים רבים לאורך ההיסטוריה. בתוך המשיכות העדינות והגוונים השקופים, ישנם ציורים בצבעי מים שהשאירו חותם של ממש בעולם האמנות. יכול להיות שאתם עדיין לא מכירים אותם, אבל  לגמרי הגיע הזמן שתכירו.

אז בואו נצלול פנימה…


״Gourds״, ג׳ון סינגר סרג׳נט, צבעי מים


 ״הכל ניתן בעוצמה של חלום״

 

מתחילים מאמן שנאמר עליו שהיה אחד החלוצים באומנות צבעי מים ועדיין אמן שכנראה לא שמעתם עליו עד היום, אמן בשם ג'ון סינגר סרג'נט.

ג׳ון, שכבר בגיל צעיר הפגין כישרון אומנותי יוצא דופן, נודע בעיקר כצייר פורטרטים בצבעי שמן, ולמרות זאת במהלך הקריירה הלא קצרה שלו, צייר יותר מ2,000 ציורים בצבעי מים! (הישג מאוד מרשים).

ג׳ון אהב במיוחד לצייר נופים בצבעי מים, היכולת שלו ללכוד במדויק את משחקי האור והצל העדינים על המים, על המבנים השונים ויכולתו לתפוס את האווירה החמקמקה והמיוחדת של כל מקום אותו צייר. הם שהוכיחו את שליטתו המלאה במדיום.


"Villa di Marlia, Lucca", ג׳ון סינגר סרג׳נט, צבעי מים


אולי היה זה משהו אחר ואולי היו אלו נסיעותיהם התכופות של משפחתו שעוררו את אהבתו לציור סצנות חוץ בצבעי מים, חלק גדול מיצירותיו נוצרו במהלך מסעותיו, יצירותיו קיבלו חיים בעזרת צבעים תוססים ובעזרת יכולתו של ג׳ון ללכוד את רוח המקום, מאירופה, המזרח התיכון ועד לאמריקה, מנופי מדבר, ממבנים עירוניים ועד לשדות מרעה, כל אלו סיפקו לו נופים מגוונים לציוריו.

 

״מירושלים״, ג׳ון סינגר סרג׳נט, צבעי מים, 1905
יצירות צבעי המים של סרג'נט בולטות בספונטניות, ברעננות וביכולת ללכוד את המהות של הנושאים שלו במשיכות מכחול שלכאורה נראות חסרות מאמץ ולכן הרבה משייכים אותו גם לזרם האימפרסיוניסטי באומנות.

ומלבד נופים בצבעי מים אהב לצייר גם אנשים, אחת הציורים היותר מפורסמים שלו נקרא ״Simplon Pass: Reading״, המתאר סצנה שלווה ומהורהרת על רקע מעבר סימפלון באלפים השוויצרים. שתי דמויות, אחת שקועה בקריאה, יושבות בתוך היופי הטבעי של הנוף ההררי. האווירה השלווה מוצגת ביצירה תוך תשומת לב האופיינית לג׳ון ולזרם האימפרסיוניסטי.

תרומתו של ג'ון סינגר סרג'נט לאמנות צבעי מים הותירה מורשת מתמשכת. יכולתו להעלות את המדיום אל מעבר לגבולות המסורתיים, יחד עם הכישרון המדהים שלו ללכוד במדוייק את האווירה, מגבשים את מקומו כאמן דיוקנאות וציורי נוף בצבעי מים.״Simplon Pass: Reading״, ג׳ון סרג׳נט, צבעי מים, 1911

סימפוניה של ים, טבע וחיי היומיום:


אמן נוסף שארצה לדבר עליו הוא וינסלו הומר, אמן אמריקאי, שגם הוא כמו ג׳ון זכה להכרה נרחבת בזכות תרומתו לאמנות צבעי המים.

יצירותיו, מצליחות ללכוד באמצעות עבודת מכחול רופפת ומיומנות יוצאת דופן, את המהות והתמציתיות של החיים האמריקאיים, הים, הטבע והמצב האנושי בתקופתו.

את תחילת הקריירה שלו התחיל בכלל כמאייר עבור חברות פרסום וחשיפתו המוקדמת לתיאור סצנות מחיי היומיום היא שהניחה את היסודות ליצירותיו המאוחרות יותר בצבעי מים.
״A Basket of Clams״, וינסלו הומר, צבעי מים, 1873


צבעי המים של הומר מתרכזים לעתים קרובות סביב נושא הים. הוא שאב השראה וקסם עמוק מהחיים הימיים ומהאינטראקציות הדינמיות בין בני האדם והאוקיינוס. יכולתו להעביר דרך הציור את תנועת המים ומשחקי האור עליהם, עוררו לחיים את הסצנות הימיות שלו והצליחו ללכוד את האנרגיה הסוערת של הים. נופי הים שלו, כמו היצירה "נשות הדייגים", מציגים את כוחו ויופיו של הים באמצעות האיכות השקופה והזוהרת של צבעי מים.

בעוד שמזוהה לעתים קרובות עם נושאים ימיים, הומר חקר גם את חווית החיים האמריקאית באמצעות צבעי מים. בעזרת הנזילות שלהם, הצליח לתפוס את הספונטניות של רגעים אלה, תיאוריו כמו "הסירה הכחולה" ו"החולבת״ (תרגום חופשי), חושפים היבט אחר של שליטתו, ומציגים את הרבגוניות של צבעי מים ביצירה של שלוות טבע ויופיו המחוספס.


״נשות הדייגים״, וינסלו הומר, צבעי מים, 1881״The Milk Maid״ (החולבת), וינסלו הומר, צבעי מים, 1878השקיפות שמקנים צבעי המים, אפשרה להומר להתנסות באפקטים שונים, בין אם הוא מתאר ים סוער או זוהר רך של אור שמש בנוף שליו, הוא רתם במיומנות את התכונות הייחודיות של צבעי מים כדי להעביר מצב רוח ואווירה.

יצירותיו של הומר בצבעי מים ממשיכות לרתק את חובבי האמנות ולשמש כמורשת מתמשכת בתחום האמנות האמריקאית.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page