top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

על אמנית צבעי המים שמכרה את הציור הראשון שלה בכיתה ח׳ ואפילו פגשה את ג׳ורג׳ בוש…

דמיינו, בוקר אחד אתם קמים, כמו בכל בוקר, הכל כרגיל, אלא שאז אתם מגלים בתיבת הדואר שלכם מכתב בכתב יד מלא אחר מאשר נשיא ארצות הברית… נשמע אולי קצת כמו סצנה מסרט… אבל זאת הייתה המציאות של אחת מאמניות צבעי המים המוכרות והמוערכות בעולם עד היום…״Blue Plate״ צבעי מים על נייר, מרי וויט


בצבעי מים יש קסם, יש יופי עדין אבל דומיננטי, הם מצליחים להעביר בכמה משיכות מכחול חמקמקות סיפורים שלמים, סצנות שונות, אנשים, דמויות, את חיי היום יום, נופים מגוונים ובעצם, מה לא…

סיפורים מלאים שכתובים במשיכות צבע, סיפורים שמתעוררים לחיים באמצעות אמנים כמו מרי וויט.


מסעה של מרי וויט כאמנית צבעי מים לא מסתמך רק בשליטתה במדיום החמקמק הזה, אלא גם בצמתים הבלתי צפויים שחוותה בין האומנות לחיים עצמם… צמתים בהם האומנות חורגת מגבולותיה ומאחדת אנשים מכל תחומי החיים.

התשוקה של מרי ללכוד את היופי והמורכבות של החיים כבשה את הקהל מכל קצותיו ברחבי העולם.


הרומן של מרי עם אמנות החל בילדותה, שם מצאה נחמה והשראה ביופי הטבעי של סביבתה בדרום קרולינה. מגיל צעיר היא נמשכה לקסם של ציור בצבעי מים, מיכולתו לתפוס את הרגעים החולפים של חיי היומיום בחן וביופי.


״Lovers״ צבעי מים על נייר, מרי וויטעט, דיינר ו20 דולר


כשמרי הייתה בכיתה ח' היא ישבה במרפסת הקדמית בבית של דודתה בניו ג'רזי. באמצעות עט ודיו היא החלה לצייר את הדיינר שממול. כשסיימה, דודתה הייתה בטוחה שהבעלים של הדיינר ירצו לראות את הציור ואולי אפילו לקנות אותו. דודה צעדה מעבר לרחוב, כשמרי נשארה במרפסת, וכעבור זמן קצר חזרה עם 20 דולר. בלי לשים לב לכך, מכרה מרי את הציור הראשון שלה.

 

מאז עבר זמן… כיום מרי בת 70 וכבר הספיקה למכור לא מעט ציורים בחייה… להשתתף בתערוכות ואף לזכות בפרסי אומנות שונים וכן, גם להפוך לאחת מהאמניות המוערכות של התקופה.


״Waiting״ צבעי מים על נייר, מרי וויט“להשיג דמיון זה החלק הקל, יצירת ציור טוב שנמשך, שמדבר לנצח, הוא החלק הקשה”- מרי וויט


התשוקה של מרי לציור בצבעי מים הגדירה את הקריירה שלה, והובילה אותה להיות אחת האמניות המוערכות בתחומה. עם עין חדה לפרטים והערכה עמוקה לחוויה האנושית, ציוריה של מרי לוכדים את מהות הנושאים שלה בעומק וברגישות שאין שני להם. מדיוקנאות של אנשים יומיומיים ועד לתיאורים של החיים האמריקאיים, עבודתה מצליחה לגעת בצופים בה ברמה רגשית עמוקה, ומזמינה אותם לראות את העולם דרך עיניה.

״Flurries״ צבעי מים על נייר, מרי וויט״אנחנו האנשים״ (WE THE PEOPLE)


אחד מהפרויקטים המוכרים שלה החל בשנת 2010, מרי יצאה למשימת השראה בת שבע שנים לצייר חמישים דיוקנאות בצבעי מים בקנה מידה גדול של חיילים משוחררים אמריקאים. ולמה דווקא חמישים? יוצא צבא אחד מכל אחת מחמישים המדינות. WE THE PEOPLE, מתאר יוצאי צבא מכל הגילאים ובכל תחומי החיים. הציורים כוללים רפתן, מורה למדעים בפנסילבניה, אם חד הורית בדרום קרוליינה ו-47 דיוקנאות מרגשים נוספים. את הציורים ניתן לראות עד היום בתערוכות שונות, מרי אף הפכה אותם לספר.כריכת הספר ״we the people", הציורים בצבעי מים, מרי וויט
פגישה לא צפוייה…


לפני קצת יותר מעשור, ב-2013 קיבלה מרי ווייט הזמנה בלתי צפויה ששינתה את מהלך הקריירה שלה. הנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש, בעצמו צייר חובב, הכין ספר ובו ישנם 66 דיוקנאות של יוצאי צבא שנפצעו. הנשיא צייר דיוקנאות ראש וכתף של כל ותיק וכתב על כל אחד. מרי התרגשה מספרו ואף הגדילה ושלחה אליו איחולי הצלחה במכתב. היא בקושי ציפתה לשמוע ממנו בחזרה… אבל אז, בהפתעה גמורה, הגיע בדואר מכתב מג׳ורג׳ בעצמו ובכתב ידו! במכתב נאמר, "מרי היקרה, בחרת את המדיום הקשה ביותר, צבעי מים. בפעם הבאה שאתה בדאלאס בואh נדבר 'אמנות'."

מרי לא חיכתה ומייד התקשרה לעוזרת שלו וקבעה עימו פגישה.וכך נפגשו מרי וויט, אמנית צבעי המים וג׳ורג׳ בוש, נשיא ארצות הבית. הם דיברו על אומנות ופוליטיקה, על וינסטון צ'רצ'יל שהחל לצייר במהלך הקריירה שלו כפוליטיקאי. הנשיא ציין בפני מרי שהוא ניסה צבעי מים בעצמו אבל לא הצליח לשלוט בהם. מרי אמרה שהיא תהיה בדאלאס בעתיד ללמד קורס על צבעי מים ובוש אמר, "בואו ניפגש ונצייר".

 

הפגישה בין מרי ווייט והנשיא בוש הייתה אירוע חשוב, שסימן הערצה הדדית וכבוד זה למלאכתו של זה. הם חלקו סיפורים ותובנות, ומצאו מכנה משותף באהבתם המשותפת לאמנות. בסיום הפגישה נתן לה הנשיא את ספרו, חתום.הספר החתום שנתן ג׳ורג׳ בוש למרי וויט


החיים היום


כיום, יצירות האמנות של מרי תלויות בגלריות ובמוזיאונים ברחבי העולם, עדות לכישרונה ולמורשתה המתמשכת. עם זאת, עבור מרי, המדד האמיתי להצלחה אינו טמון בתהילה או בעושר, אלא בחיים שבהם נגעה ובלבבות שהיא העניקה השראה באמצעות האמנות שלה. כשהיא ממשיכה לצייר בעצמה ואף ללמד, מרי משאירה אחריה מורשת של יצירתיות ומסירות בלתי מעורערת למלאכתה - מורשת שתמשיך לעורר השראה לדורות הבאים.


״Sam" צבעי מים על נייר, מרי וויט

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page