top of page
  • תמונת הסופר/תOfir Buskila

5 דברים נרכשים שהופכים אנשים למוכשרים בציור

אחת השאלות הגדולות שנשאלות שוב ושוב  היא האם ציור הוא לא מהתחומים האלו שיש לך או שאין לך כישרון בהם.

אלה שחייב כישרון בשבילם, כזה שנולדים איתו או משהו שאפשר ללמוד גם אם לא היית הצייר של הכיתה מילדות.


את הפנטזיה לדעת לצייר חולקים הרבה יותר אנשים ממה שרק ניתן לדמיין . לעולם לא נדע באמת, אבל אני נוטה להאמין שיש יותר אנשים שהרצון הזה קיים אצלם במידה כזו או אחרת מאשר כאלה שלא. 


לרוב בנקודה הזו אצל רבים עולה עניין הכישרון, האם בכלל נולדתי עם הכישרון לזה? או שהרצון שלי לדעת לצייר ברמה גבוהה מקביל לרצון של אדם שגובהו מטר וחצי ושואף להיות שחקן כדורסל? 

 ישנם 5 אלמנטים הרבה יותר משמעותיים שמביאים ציירים מתחילים ומתקדמים לתוצאות יוצאות דופן בציור מאשר כישרון מולד. חלקם הרבה יותר טכניים ונרכשים ממה שנדמה לכם.
1. כימיה -


חומרים הם דברים משמעותי בציור.דמיינו את הסיטואציה הבאה. …

מה יקרה אם תכינו חביתה ולא תוסיפו שמן למחבת? או שתכינו סלט מעולה אבל במקום מלח תוסיפו סודה לשתיה שלמראית עין יכולה להיות די דומה? גם אם מעבר לכך תעשו את כל הפעולות נכון התבשיל לא ייצא כמו שרציתם. מה יקרה אם במקום דלק תשימו ברכב חלב או מים? (אומרים שבעזה יש כל מיני ניסיונות כאלו). אותו דבר בנוגע לציור, לבחירת החומרים בציור ורישום ועבודה נכונה איתם יש משמעות דרמטית להצלחה. לעבוד עם הציוד הנכון, ולשלב את החומרים הנכונים זה ידע נרכש.אף אחד לא נולד כשהוא יודע מה תכונות הנייר לציור ריאליסטי או מה הם סוגי העפרונות המתאימים לכל מטרה. עבודה עם החומרים והציוד הנכון לפעמים יכולה להיות משמעותית ביותר לקבלת התוצאה שאנחנו רוצים לקבל.


2. התמדה-


נקלענו לעידן בו אנחנו אנחנו מוצפים בגירויים מידיים, תכנים על התעשרות מהירה, תוצאה מיידית, הכול קל, הכול מהיר, הכל כאן ועכשיו, מינימום מאמץ, מינימום טעויות. איך להתעשר בן לילה, איך להטחתב ב10 ימים, איך ללמוד אמנות שלמה בשעה.

אז זהו, שבחיים וגם בציור ורישום אמנות זה לרוב לא ככה. גם בציור אפשר לייעל את תהליכי הלמידה ואת זמני ההגעה לתוצאות בין היתר על ידי למידה ממוקדת של טכניקות כמו שאנחנו עושים בקורסים לציור. אבל לתרגול ולהתמדה יש השפעה יוצאת דופן על התוצאות. חשוב להיות על המסלול הנכון, אבל גם לא לעזוב אחרי שניה. גם המוכשרים ביותר יעצרו בנקודה מסויימת ללא התמדה ותרגול.
3. טכניקה-


כמות הידע שמשנה תוצאה מקצה לקצה בציור ורישום שאינו קשור לשום כישרון וכל אדם ללא קשר לרקע שלו יכול ללמוד וליישם היא אינסופית. ממש כמו מתכונים שהם דרך נכונה ויעילה לצייר דברים מסוימים, כללי מפתח, וטכניקות של שלב אחרי שלב.

למידה של טכניקות רבות מקדמת לתוצאה של "אנשים מוכשרים" בלי שם קשר לכישרון שהם נולדו איתו.

4. מיומנויות למידה-


התקדמות בציור דורשת ללמוד דברים חדשים וליישם אותם. היכולת ללמוד נוסחה מתמטית וליישם את השימוש בה בפתרון תרגיל, היכולת ללמוד להשתמש בתוכנה חדשה, היכולת ללמוד תסמינים רפואיים ולשייך אותם לאבחנה ברגע האמת במטופל, היכולת ללמוד מנגנון מכני של מכונה ולדעת איך לגרום לה לעבוד כמו שצריך, היכולת לזכור אירועים היסטוריים ולציין אותם לאחר מכן בהקשר הנכון בהרצאה או במבחן, לא שונה בהרבה מהיכולת ללמוד טכניקות ציור וליישם אותם.


לחלוטין יש התאמה מרהיבה בין היכולת ללמוד משהו חדש ליכולת להגיע להישגים מרשימים בציור.5. תשוקה ורצון-


זהו ככל הנראה המרכיב הכי משמעותי במה שאנחנו נוטים לקרוא לו "כישרון" המביא לתוצאות.מי שמאוד רוצה להגיע לתוצאות יגיע אליהן. ברגע שאנחנו בתשוקה ורצון למשהו אנחנו נכונים ללמוד אותו, אנחנו נכונים להשקיע, אנחנו נכונים להתמיד, אנחנו נכונים לתרגל וזה קורה בצורה שאינה מאולצת ומחזיקה לאורך זמן. אז בקיצור לפעמים חבל לי לראות אנשים שכל כך משתוקקים להגשים את חלום הציור נמנעים ממנו, כי הם חושבים ש"אין להם כישרון לזה". אכן יש מיומנויות מולדות בחלקן כמו קשר עין יד ,תפיסה מרחבית, זיכרון חזותי שיכולות לסייע לצייר. אבל רכישת הידע הנכון בנושאים של טכניקות ועבודה עם חומרים נכונים, יכולת להתמיד ולתרגל, מיומנויות למידה (גם מתחומים אחרים) ויותר מהול מוטיבציה ותשוקה להצליח הם דברים שהרבה יותר משמעותיים במבחן התוצאה מ"כישרון מולד".מה הקו המנחה בקורסי הציור שאנחנו מציעים? לאסוף את כל הדברים האלו שאפשר ללמוד בלי שום קשר לרקע שלך, לכישרון שאתה מגיע אותו. כל הידע שמביא לשיפור. טכניקות, עבודה עם חומרים נכונים וממש מה המתכון הנכון לצייר מגוון עצום של רעיונות, אובייקטים. ארגז כלים שברגע שמקבלים נשאר רק לתרגל ולפרוח. עם מה כדאי להתחיל? אם אין לכם נושא ספיצפי שאתם רוצים להתעמק בו מומלץ להתחיל בחום מהקורס לציור ראליסטי, אבל במידה וחשקה מאוד נפשכם להתעמק בפורטרטים או בעלי חיים במיוחד אפשר לחלוטין להתחיל מהם. כל קורס מתחיל ממש מאפס ועד לטכניקות מתקדמות. אל תפחדו לקפוץ למים בגלל ענייני כישרון, הוא כבר יגיע מעצמו עם הלמידה הנכונה!

2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page